Cuvée – lahodné spojenie najobľúbenejších odrôd

Cuvée je spojenie dvoch alebo viacerých odrôd. Vinárski majstri vedia dokonale skombinovať to najlepšie z rôznych odrôd a priniesť na stôl víno, ktoré sa pije samo. 🙂 Dokonca tie najlepšie vína sveta sú v štýle cuvée a obsahujú spojenie toho najlepšieho, čo ľudia na konkrétnych odrodách milujú.

Vedeli ste, že biele víno pred červeným uprednostní až 70 % Slovákov? Najobľúbenejšou bielou odrodou je u nás Tramín červený. Niet sa čomu čudovať. Tramín je najstaršou muštovou odrodou, takou starou, že možno iba predpokladať, že prvé vína z neho sa pili v starovekom Grécku už v 15. storočí p. n. l.

Preto sme sa rozhodli pripraviť cuvée, ktoré bude ľahké, svieže, lahodné. Víno, ktoré sa trafí do chuti takmer každému. Také víno, ktoré môžete piť celý večer, nezunuje sa vám a ráno z neho nebolí hlava.

Nášmu hlavnému enológovi J. D. Angibaudovi sa podarilo naozaj krásne dielo. Pripravil harmonickú symbiózu dvoch odrôd z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti – Tramín červený a Sauvignon Blanc. Korenistá chuť tropického ovocia, ktorou je Tramín charakteristický, sa prelína s jemnými tónmi bielych broskýň a ľahkosťou, ktorou je odroda Sauvignon typická.

Cuvée od Slovenských Viníc je ľahké a svieže. Má citrónovo-zelenú farbu a vyznačuje sa sviežou vôňou grapefruitov, čerstvo posekanej trávy a korenia. Hodí sa k šalátom, grilovaným rybám, ale aj ako aperitív. Víno má nízky obsah histamínu, menej ako 0,5 g/ml.

Kúpite ho na drinkexpert.sk, v podnikových predajniach St. Nicolaus alebo v sieti predajní Tesco, Metro, Kaufland.