Slovenské Vinice prinášajú nízkohistamínové vína

Máme dobrú správu pre milovníkov vína, ktorí sú citliví na histamín. Rozbor Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu potvrdil, že vybrané vína značky Slovenské Vinice majú obsah histamínu nižší ako 0,5 mg/l. Znamená to, že vína tejto našej značky si budú môcť príležitostne vychutnať aj tí, ktorí si ho pre histamínovú intoleranciu doposiaľ odriekali.

Ešte donedávna platilo, že ak si chceli ľudia s HIT vychutnať víno, museli sa spoľahnúť len na zahraničné dovozové vína, ktoré sa predávali iba v špecializovaných obchodoch. Dnes je výber podstatne širší a dostupné sú i slovenské vinárstva, ktoré ponúkajú bezhistamínové či nízkohistamínové alebo naturálne vína. Slovenské Vinice prinášajú zákazníkom plnohodnotný zážitok z exkluzívneho vína s nízkou hodnotou histamínu, lahodnou chuťou a za priaznivú cenu. 

Štátny veterinárny a potravinový ústav realizoval rozbor vybraných bielych a ružových vín, konkrétne týchto odrôd:

  • Frankovka modrá rosé 2020
  • Tramín červený 2020
  • Sauvignon Blanc 2020
  • Veltlínske zelené 2020
  • Cabernet Sauvignon rosé 2020
  • Cuvée 2020

Pri všetkých rozbor ukázal obsah histamínu nižší ako 0,5 mg/l, čo sú výborné hodnoty. Pre porovnanie, bežný obsah histamínu v bielych vínach sa totiž pohybuje na úrovni približne 10 mg/l. Na rozbor sa postupne dostanú aj ostatné druhy vín ročníka 2020 z portfólia. Za nižším obsahom histamínu vo vínach pritom stojí ich konečná úprava. Náš dvorný enológ Jean Daniel Angibaud používa pri finalizácii vína minimálne množstvo siričitanov, ktoré často bývajú kritickou zložkou vo vínach. Zároveň spolupracuje iba s vinármi, o ktorých vie, že majú kvalitné hrozno dopestované na Slovensku. Má preto komplexný prehľad o svojich vínach a o tom, v akých vinohradoch sa hrozno pestuje a ako sa spracúva. K zákazníkovi sa tak dostáva najkvalitnejšie víno bez zbytočných aditív.

Zamilujte si ich aj vy a vyskúšajte niektoré z našej ponuky. Nájdete ich v sieti predajní Kaufland, Coop, Tesco, Billa, CBA, Terno, Starý Otec a na www.drinkexpert.sk.